Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Doğuş GYO, çevresel projelerden kültür merkezi yardımlarına, eğitime sunduğu katkıdan engellilere verdiği desteklere kadar birçok alanda gerçekleştirdiği uzun soluklu projelerle Türkiye’nin sosyal gelişimine katkıda bulunmayı sürdürmektedir.

Doğuş GYO A.Ş., projelerini gerçekleştirdiği bölgelerin sosyal, kültürel, sanatsal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamakta ve bu doğrultuda sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir. Şirketimiz her türlü faaliyetinde sosyal sorumluluk bilinciyle yasalara ve çevresel değerlere uyum konusunda özen göstererek hareket etmektedir. Dönem içinde, çevreye verilen zararlardan dolayı şirket aleyhine açılan dava bulunmamaktadır

Bununla beraber Doğuş Grubu içinde önem arz eden ekolojik çevreye olan negatif etkileri azaltmak adına düzenli olarak Ayhan Şahenk Vakfı’na şirket içinde toplanan ve ayrıştırılan plastik ve kağıt atıklar da gönderilmektedir.

Şirket portfoyünde yer alan Gebze Center AVM, Kocaeli’nde Türk Standartları Enstitüsü’nden ““TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi” alan ilk AVM oldu ve her hafta İl ve İlçe Denetim Komisyonları tarafından yapılan tüm denetimlerden en yüksek puanı aldı.

2021 yılı içerisinde Gebze Center AVM içerisinde belirli periyodlarla aşı standları kuruldu ve talep eden ziyaretçilere Gebze ilçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından aşı yapıldı.

Güvenli çalışma, alışveriş ve sosyal alanlarıyla örnek bir AVM olan Gebze Center bünyesinde yürütülen arabalı açık hava sineması etkinliği ise, Uluslararası Hermes Yaratıcılık Ödülleri’nde 3 kategoride altın ödüle layık görüldü. Bu etkinlik, yaşam koşullarının olumsuz yönde etkilendiği bu zorlu dönemde bizler için de emsal niteliğinde bir çalışma oldu. Sosyal hayatın tamamen durduğu karantina döneminin akabinde tüm hijyen kuralları uygulanarak yeni normale uygun gerçekleştirilen ilk büyük AVM etkinliği oldu. Basın, sosyal medya ve katılımcılar aracılığıyla “MASKE, MESAFE, HİJYEN” mesajını 1 MİLYON’dan fazla kişiye ulaştırarak Covid salgını önleme tedbirlerinde farkındalık yaratıldı.

Gebze Center AVM’de Turkcell ile 2016 yılından bu yana sürdürülen Hayal Ortağım projesiyle görme engellilerin sosyal hayata eşit ve bağımsız katılımını sağlamak için hayata geçirmiş olduğu “Yol Arkadaşım” navigasyon uygulaması kapsamında AVM içerisindeki belli lokasyonlara vericiler yerleştirildi. Bu vericiler sayesinde cep telefonlarına iletilen sesli bildirimlerle AVM, herkes için engelsiz bir alışveriş deneyimi sunmaya başladı.

Ayrıca; Gebze Center AVM’de “Geleceğimiz Akıp Gitmesin” projesiyle 2020-2021 yılları arası %88 su tasarrufu sağlandı. Doğuş GYO portföyünde yer alan Gebze Center Avm ve Hyatt House Gebze, Gebze Belediyesi’nin israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması işyerleri ve evlerde atıkların önlenmesi için başlatmış olduğu Sıfır Atık Projesi kapsamında en fazla atık toplayan kuruluşlara verilen teşekkür belgesi aldı.

Kültür Bakanlığı Gebze İlçe Halk Kütüphanesi ve Özel Adem Ceylan Teknik Koleji Gebze Center’da “Her Yerde Okuyoruz” isimli kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi.

Kitap okumanın önemine dikkat çekerek farkındalık oluşturmak için çeşitli mekânlarda kitap okuma etkinlikleri gerçekleştiren Özel Adem Ceylan Teknik Koleji öğretmen ve öğrencileri, Kültür Bakanlığı Gebze İlçe Halk Kütüphanesi ile birlikte bu kez de Gebze Center’da gençleri kitaplarla buluşturdu.
Elektronik Atık Projesi ile Tema, Gebze Belediyesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Tübitak ve Gebze Center iş birliği içinde bölge halkı “Elektronik Atık” konusunda bilinçlendirilerek, atıkları toplanacak, atıkların dönüştürülmesinde elde edilen gelir ile Nisan ayında Türkiye’nin ilk ‘Sıfır Atık Ormanı’ kurulması planlanmaktadır. Belediye, toplanacak bir ton elektronik atık karşılığında 80 fidan dikimi yapmayı planlamaktadır. Destek olan her kurum için de dikim yapılan alanda katkısı oranında kendi kurum adıyla isimlendirme yapılacaktır. Nisan 2022 tarihinde de Sıfır Atık Ormanı için fidelerin dikimi gerçekleştirilecektir.

Doğuş Center Maslak

Down Sendromu Derneği

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü

Down Türkiye’nin önderliğinde Down sendromlu bireylerin bağımsız, üretken ve toplumla bütünleşen bir yaşam kurabilmelerini sağlamaya yönelik; toplumun engellilik algısını geliştirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Doğuş Center Maslak’ta bulunan reklam alanlarında destek verildi.

HayKonFed (Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu )

“Bakımevinden sahiplenin, ona yeni bir hayat verin” sloganıyla petshoplardaki hayvanlar yerine barınakların tercih edilmesi çağrısında bulunan projenin afişleri Doğuş Center Maslak’taki dijital ekranlarda yayınlandı.

Engelli Spor Akademisi Derneği

Engelli üyelerinin, mesleki eğitim kurslarında edindikleri becerilerle ortaya çıkardıkları ve ürettikleri ürünlerin Doğuş Center Maslak’ta sergilenmesi ve kazanılan parayla tekerlekli sandalye alınması amaçlanıyor.

Kızılay

Kurban vekâletinizle tüm yıl bayram

Kurban Bayramının amacına ve kuralına uygun olarak konserve yapılıp, bütün yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını sağlamaya yönelik bir yardım çalışması yapıldı.

Kızılay

Bazı şeyler gönülden kopmalı

Ramazan ayı için hayırseverlerden destek isteyerek, gelecek bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya yönelik bir yardım çalışması yapıldı

Kansersiz Yaşam Derneği

İçeride Çocuk Var

Hapishanede yaşamak zorunda kalan mahkum çocuklarına destek olmak amacıyla oluşturulan projenin afişleri Doğuş Center Maslak’taki dijital ekranlarda yayınlandı.

Darüşşafaka

Olmasa da olur. Ama eğitim olmazsa olmaz.

Ailesiz çocukların eğitimine destek vermek adına yapılan bu çalışmanın tanıtımları, Doğuş Center Maslak’taki dijital ekranlarda yayınlandı.

LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı)

LÖSEV ürün standı

Annelerin ve gençlerin tasarlayıp ürettiği LÖSEV Dükkan ürünleri (katkısız sevgi çikolataları, kupa bardaklar, rozetler, takvimler, yaka iğneleri, bez bebekler vb.) Doğuş Center Maslak’ta kurulan stantta satışa sunuldu. Elde edilen gelirle lösemili çocukların tedavi, eğitim ve sosyal ihtiyaçlarına sürekli kaynak yaratılması amaçlandı.

PAYDER (Plastik Sanayicileri Derneği)

Geri dönüşüme gönderilen plastik atıklar karşılığında sokak hayvanları için barınak yardımı yapılıyor.

Engelli Spor Akademisi Derneği

Otizm Farkındalık Haftası

Engelli üyelerinin talepleri doğrultusunda yapılan mesleki eğitim kurslarıyla, oradaki kişilerin edindikleri becerilerle ortaya çıkardıkları ve ürettikleri ürünlerin sergilenmesi ve kazanılan parayla tekerlekli sandalye alınması amaçlanıyor

Mavi Kapak Uygulamasına Destek

Doğuş Center Maslak’ın AVM katında kullanılan plastik şişelerden çıkarılan mavi kapaklar toplanmakta ve tekerlekli sandalye alımı için ilgili kurumlara teslim edilmektedir.

Gebze Center AVM

Otizm Farkındalık Haftası

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Haftası kapsamında Gebze Center’da otistik çocuklar tarafından hazırlanan bir sergi kurulmuş ve ziyaretçiler bilgilendirilmiştir.

Oyuncaklar Hayat Bulsun

Gebze Kaymakamlığı işbirliğinde ‘‘Oyuncaklar Hayat Bulsun” isimli bir proje gerçekleştirilmiştir. Gebze Center’da kurulan oyuncak kumbarasıyla, kimsesiz ve engelli çocuklara yardım kampanyası başlatılmıştır. Gebze Center ziyaretçilerinin sosyal sorumluluk duygusuyla dolan kumbaradaki oyuncaklar, çevrede bulunan ihtiyaç sahibi çocuklara teslim edilmiştir.

Sanat Sergileri

Kocaeli ve Gebze Belediyesi’nin Meslek Edindirme Kurslarının yıl içerisinde yapmış oldukları eğitimler sonucunda çıkan çalışmaları dönemsel olarak AVM içerisinde sergi şeklinde ziyaretçilere sunma fırsatları verilerek ayrıca kurslar hakkında bilgi aktarmaları sağlanmıştır.

Çocuk Esirgeme Kurumu

Kimsesiz çocuklar yurdundaki çocukların AVM içerisinde yer alan tüm eğlence ve sinema alanlarından ücretsiz olarak faydalanmaları ve keyifli bir gün geçirmeleri sağlanmıştır.

Kitap Toplama Kampanyası

5.Gebze Kitap Günleri haftası boyunca Gebze Ticaret Odası iş birliği ile yapılan kitap toplama kampanyasında fuar alanında konumlandırılan kumbaralar ile kitap toplanmıştır. Toplanan kitaplar çevre okullarda ihtiyacı olan öğrencilere hediye edilmiştir.

Kütüphane Yapımı

Gebze’de başlatılan ‘İyilik Festivali’ projesine Gebze Center olarak katılım sağlanmıştır. Proje kapsamında yeni açılan Emlak Konutları İlköğretim Okulu’na kütüphane yapılıp hediye edilmiş ve 3000 civarında kitap bağışı sağlanmıştır.

Atatürk Köşesi

Gebze’de yenilenen Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu’na Atatürk Köşesi ve arşiv odası yapılarak destek olunmuştur.