Genel Müdür’ün Mesajı

Saygıdeğer Paydaşlarımız,

2021 yılında tüm dünyada ve ülkemizde öncelikli gündem 2020 yılında olduğu gibi, COVID-19 salgını, sağlık endişeleri, alınan pandemi tedbirleri ile bunların sosyal hayatımıza ve ekonomiye etkileri oldu. Diğer taraftan 2021 yılının başında COVID-19 aşısının uygulamaya başlanması hepimizi umutlandırdı. Yıl boyunca aşılamanın yaygınlaşmasıyla daha özgür ve umutlu günlere yaklaştığımız, sosyal ve ekonomik anlamda toparlanma sürecine girildi. Türkiye, güçlü sağlık sisteminin de desteğiyle, salgının etkilerini kontrol altına almayı başardı. 2022 yılının COVID-19 salgınının tamamen son bulduğu ve dünya olarak toparlandığımız bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Doğuş GYO olarak, 2021 yılında da önceliğimiz çalışanlarımızın, kiracılarımızın ve ziyaretçilerimizin sağlığını, güvenliğini ve konforunu korumak oldu. Tüm gayrimenkullerimizde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler kapsamında, başta %100 temiz hava temini olmak üzere, gereken önlemleri almaya ve sürdürmeye ilk günkü özen ve dikkatle devam ettik.

Pandemi kaynaklı ekonomik olumsuzlukların yaşandığı dönemde Doğuş GYO olarak kiracılarımızın yanında olmaya onları desteklemeye devam ettik. Gebze Center AVM 2021 yılının ilk yarısında yasal düzenlemeler kapsamında 57 gün faaliyetlerine ara verdi. Diğer gayrimenkullerimizde yer alan birçok kiracımız yasal düzenlemeler nedeniyle hizmetlerine ara verdi. Bu süreçte, mağdur olmamaları adına yasal düzenlemeler sebebi ile kapalı olan dönemler için kiracılarımızdan kira talebinde bulunmadık. Faaliyetlerin tekrar başladığı dönemde de kiracılarımıza ekonomik desteklerimiz devam etti. Yılın ilk yarısında kiracılarımıza sağladığımız destekler ile gayrimenkullerimizde doluluk oranlarını muhafaza etmeyi, yılın ikinci yarısında ise özellikle perakende sektörünün toparlanma sürecine girmesi ve artan hareketlilikle Gebze Center AVM’de yeni kiracılar kazanmayı başardık.

Doğuş GYO 2021 yılında sürdürülebilirlik ana başlığı altında çevre, sürdürülebilirlik, kurumsal sosyal sorumluluk ve kurumsal yönetim çalışmalarını ile topluma ve çevreye sunduğu katkılarını ara vermeden sürdürdü.

 Güvenli çalışma, alışveriş ve sosyal alanlarıyla örnek bir AVM olan Gebze Center AVM, Türk Standartları Enstitüsü’nden “TSE COVID-19 Güvenli Hizmet Belgesi” almaya hak kazanan ilk AVM’lerden biri oldu.

 Gebze Center AVM’de 2021 yılı boyunca, Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü ile iş birliği ile kurulan aşı standlarında, talep eden ziyaretçilerimize COVID-19 aşıları yapıldı. Aynı şekilde yıl boyunca yapılan çeşitli etkinlik ve duyurular ile “Maske, Mesafe, Hijyen” mesajını 1 milyondan fazla kişiye ulaştırarak salgını önleme tedbirlerinde önemli bir farkındalık yaratılmış oldu.

 Gebze Center AVM bünyesinde yürütülen ‘’Arabalı açık hava sineması etkinliği’’ Uluslararası Hermes Yaratıcılık Ödülleri’nde 3 kategoride Altın Ödül’e layık görüldü. Bu etkinlik, yaşam koşullarının olumsuz yönde etkilendiği bu zorlu dönemde sektör için de emsal niteliğinde bir çalışma oldu. Sosyal hayatın tamamen durduğu karantina döneminin akabinde tüm hijyen kuralları uygulanarak yeni normale uygun gerçekleştirilen ilk büyük AVM etkinliği oldu.

 Gebze Center AVM’de gerçekleşen “Geleceğimiz Akıp Gitmesin” projesiyle 2020-2021 yılları arası %88 su tasarrufu sağlandı.

 Gebze Center AVM ve Hyatt House Gebze, Gebze Belediyesi’nin israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması işyerleri ve evlerde atıkların önlenmesi için başlatmış olduğu Sıfır Atık Projesi kapsamında en fazla atık toplayan kuruluşlara verilen Teşekkür Belgesi’ni almaya hak kazandı.

 Kasım 2021 itibarıyla ‘’Elektronik Atık’’ projesine imza attık. Tema, Gebze Belediyesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Tübitak ve Gebze Center iş birliği ile bölge halkının elektronik atık konusunda bilinçlendirilmesi ve atıkların toplanması sağlandı. Atıkların dönüştürülmesinde elde edilen gelir ile Nisan ayında Türkiye’nin İlk ‘Sıfır Atık Ormanı’ kurulması planlanıyor.

 Gebze Center AVM ve Turkcell ile 2016 yılından bu yana sürdürülen ‘’Hayal Ortağım’’ projesiyle görme engellilerin sosyal hayata eşit ve bağımsız katılımını sağlamak için hayata geçirdiği bulunan “Yol Arkadaşım” navigasyon uygulaması iyileştirildi ve güncellendi. Bu güncelleme sayesinde cep telefonlarına iletilen sesli bildirimlerle AVM, herkes için engelsiz bir alışveriş deneyimi sunmaya başladı.

 Doğuş GYO, Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne olan uygunluğuna verdiği önemi de 2021 yılında Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirme Raporu ile gösterdi. Doğuş GYO, Kobirate Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri A.Ş.’nin, “BIST Yatırım Ortaklılıkları” için hazırladığı metodolojisinde tanımlanan 398 kriterin incelenmesi ile değerlendirildi. Değerlendirme sonucu Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin Kurumsal Yönetim Uyum Derecelendirme Notu 9.42 olarak yukarı yönlü revize edildi.

 “BİST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde Notunu En Çok Artıran Kuruluş” ödülünü 2017 ve 2018 yıllarında üst üste iki kez alan şirketimiz, bu yıl 2020 yılı Faaliyet Raporu ile Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi (LACP) tarafından her yıl düzenlenen ve alanının en prestijli yarışmalarından biri olan Vision Awards Faaliyet Raporu Yarışması'nda “Gold Winner Worldwide” altın ödülü ve “Top 100 Reports Worldwide” olmak üzere iki ödüle layık görüldü.

Yılsonu itibarıyla, Doğuş GYO’nun Doğuş Center Maslak, D-Ofis Maslak, Doğuş Center Etiler, Gebze Center AVM, Gebze Center Otel ve Gebze Center Otomotiv Showroom ve Servis’ten oluşan yatırım amaçlı gayrimenkul portföyünün değeri 2.37 milyar TL olarak gerçekleşti.

2021 yılında tüm gayrimenkullerimizden elde ettiğimiz kira gelirlerimiz 179.4 milyon TL olarak gerçekleşti.

Doğuş GYO’nun ulaştığı bu başarı, tüm çalışanlarının emeklerinin bir sonucudur. Pandeminin belirsizlikleriyle geçen zorlu koşullarda dahi sürdürülebilir değer yaratmamıza katkı sağlayan çalışma arkadaşlarıma, bizlere her zaman destek olan ana hissedarımız Doğuş Holding’e, yatırımcılarımıza, iş birlikçi olmaktan mutluluk duyduğumuz iş ortaklarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum. 2022 yılının ülkemiz, sektörümüz ve şirketimiz için başarılı bir yıl olmasını diliyorum.

 

Saygılarımla,

Çağan ERKAN
Genel Müdür