Genel Müdür’ün Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

Hem küresel ekonomi hem de Türkiye ekonomisi açısından zorlu geçen bir yılı geride bıraktık. Küresel piyasalarda yaşanan volatilite ve likidite koşullarındaki sıkılaşmanın etkilerini Türkiye ekonomisinde de hissettik. Doğuş GYO olarak, bu zorlu piyasa koşullarına rağmen hedeflerimiz doğrultusunda gayrimenkul portföyümüzü hem büyüttük hem çeşitlendirdik.

Aralık 2018 tarihinde İstanbul’un en önemli iş ve ticaret merkezlerinden biri olan Maslak bölgesinde yer alan 40.438 m2 kullanılabilir alanı olan D-Ofis Maslak ofis binası ile portföyümüzde yer alan Doğuş Center Etiler kompleksinin içinde yer alan 16 ve 17 no’lu bağımsız bölümlerden oluşan kiralanabilir alanı 6.745 m2 olan Spor Merkezi’ni satın aldık. D-Ofis Maslak gayrimenkulümüzün tamamı Doğuş Holding’e kiralanmış olup Spor Merkezi ise İstanbul’un en prestijli spor merkezlerinden D-Gym tarafından işletilmektedir.

Diğer yandan stratejik olarak satışına karar verdiğimiz Antalya 2000 Plaza’nın satış işlemini de zor piyasa koşullarına rağmen Haziran 2018 tarihinde tamamladık.

Küresel finans piyasalarında yaşanan likidite daralmasına ve kredi imkanlarının azalmasına rağmen, Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz 2 adet gayrimenkul satın alma işlemlerini, Hollanda merkezli Credit Europe Bank N.V.’den temin ettiğimiz 6 yıl vadeli 100 milyon Euro tutarındaki kredi ile finanse ettik. Yılın son günlerinde temin edilen bu uzun vadeli finansman hem ülkemiz ekonomisine hem de şirketimize uluslararası finans kurumlarının göstermiş olduğu güvenin neticesidir.

2018 yılsonu itibarıyla, Doğuş GYO’nun Doğuş Center Maslak, D-Ofis Maslak, Doğuş Center Etiler-Ofis Binası, Doğuş Center Etiler-Spor Merkezi, Gebze Center Alışveriş Merkezi, Gebze Center Otel ve Gebze Center Otomotiv Showroom ve Servis’ten oluşan yatırım amaçlı gayrimenkul portföyünün değeri 1,77 milyar TL’na ulaştı.

2018 yılında gayrimenkullerimizden elde ettiğimiz kira gelirlerimiz 98,6 milyon TL, net kârımız ise 3,9 milyon TL olarak gerçekleşti.

Doğuş GYO olarak güçlü yatırım portföyümüzü koruyacak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki dönemlerde de ülkemiz, ortaklarımız ve paydaşlarımız için en yüksek katma değer üretmeyi hedefleyen çalışmalarımıza devam edeceğiz.

2018 yılı boyunca desteğini esirgemeyen ana hissedarımız Doğuş Holding’e, bize güvenen yatırımcılarımıza, Doğuş GYO ekibine, iş ortaklarımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.
 

 

Saygılarımla,

Çağan ERKAN
Genel Müdür