Genel Müdür’ün Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

2020 yılı tüm dünyayı etkisi altına alan, ekonomik ve sosyal anlamda köklü değişikliklere neden olan Covid-19 salgınının gölgesinde geçen bir yıl oldu. Kısa zamanda birçok ülkeyi etkileyen salgın, hem küresel ekonomide hem de Türkiye ekonomisinde birçok belirsizliği de beraberinde getirdi. Salgının etkisiyle ülkelerin almak zorunda kaldıkları önleyici tedbirler ve uygulanan kısıtlamalar birçok sektörde üretimin ve istihdamın azalmasına ve ekonomilerin yavaşlamasına sebep oldu.

Dünyanın önde gelen merkez bankaları ve devletleri salgın ile mücadele kapsamında birçok ekonomik önlemler aldılar ve likidite temin ettiler. Tüm bu önlemlere rağmen salgının ekonomiler üzerindeki yıkıcı etkisinden kaçınılamadı. IMF, dünya ekonomisinin 2020 yılında koronavirüs baskısı ile %3,5 daraldığını tahmin ediyor. Vaka sayılarının diğer bölgelere oranla daha yüksek seyrettiği Avrupa ekonomilerinde bu daralma daha da sert kaydedildi. Euro Bölgesi’nin %7,2 daralma kaydettiği tahmin ediliyor. Salgın üzerine bir de Brexit süreci ile mücadele eden İngiltere’de ise daralmanın %10’a ulaştığı tahmin ediliyor.

Uygulanmaya başlayan aşı programları ile ekonomik toparlanma beklentileri artarken, pandemi öncesi seviyelere ne zaman dönüleceği henüz belirsiz. IMF 2021’de küresel büyümeyi %5,5 olarak öngörüyor.

İlk vakaların Mart ayında görüldüğü Türkiye’de ekonomi, salgının etkisini ilk çeyrekte çok fazla hissetmeyerek geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre %4,5 büyüme gösterdi. Salgının sebep olduğu küresel ölçekteki ekonomik kriz ile beraber ikinci çeyrekte %9,9 oranında daralan Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte %6,7 ve dördüncü çeyrekte %5.9 oranında büyüyerek 2020 yılını %1.8 büyüme ile tamamladı.

2020 yılının sağlık endişeleri ve belirsizlikle dolu ortamında Doğuş GYO olarak başta çalışanlarımız olmak üzere kiracılarımız, kiracılarımızın çalışanları ve ziyaretçilerimizin sağlığını önceliklendirerek güvenli çalışma, alışveriş ve sosyal alanlar sunmak için olağanüstü bir çaba gösterdik. Tüm gayrimenkullerimizde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler kapsamında başta %100 temiz hava temini olmak üzere gereken her türlü tedbiri aldık ve yatırımlarımızı gerçekleştirdik.

Portföyümüzde yer alan Gebze Center AVM, ülke genelinde alınan tedbirler kapsamında 23 Mart 2020-31 Mayıs 2020 tarihleri arasında faaliyetine ara verdi. 1 Haziran’da ise gerekli tüm tedbirler alınarak faaliyetine yeniden başladı. Takip eden süreçte her hafta İl ve İlçe Denetim Komisyonları tarafından yapılan tüm denetimlerden en yüksek puanı aldı. Buna ek olarak Kocaeli’nde Türk Standartları Enstitüsü’nden “TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi” alan ilk AVM oldu.

Pandemi kaynaklı ekonomik olumsuzlukların yaşandığı bu yıl, Doğuş GYO olarak kiracılarımızın yanında olduk. Kiracılarımızın müşteri ve iş hacimlerinin yakın takibini yaparak, olumsuz etkilenen kiracılarımıza ekonomik destek paketleri sunduk. Bu desteklerimiz sayesinde 2020 yılında gayrimenkullerimizde doluluk oranlarını muhafaza ettik.

2020 yıl sonu itibarıyla, Doğuş GYO’nun Doğuş Center Maslak, D-Ofis Maslak, Doğuş Center Etiler, Gebze Center Alışveriş Merkezi, Gebze Center Otel ve Gebze Center Otomotiv Showroom ve Servis’ten oluşan yatırım amaçlı gayrimenkul portföyünün değeri 1,91 milyar TL olarak gerçekleşti.

Doğuş GYO olarak güçlü ve çeşitlendirilmiş yatırım portföyümüzle ülkemiz, ortaklarımız ve paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratma hedefiyle çalışmaktayız.

Bu dönemde bizlere her zaman destek olan ana hissedarımız Doğuş Holding’e, yatırımcılarımıza, bu zor dönemde güç birliği yaptığımız iş ortaklarımıza, pandeminin yarattığı baskıya rağmen özveriyle işlerine dört elle sarılan çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

 

Saygılarımla,

Çağan ERKAN
Genel Müdür