Genel Müdür’ün Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

2019 bütün dünyada jeopolitik gelişmelerin ve ticaret savaşlarının etkisinde, Avrupa’da ise Brexit süreci ile ekonominin daralmaya devam ettiği zorlayıcı bir yıl oldu. Bu gelişmeler karşısında özellikle yılın ikinci yarısıda politika yapıcıları ve merkez bankalarının ekonomileri canlandırma çabalarının da olumlu etkileri gözlemlenmeye başladı.

Türkiye’de 2019 yılının ilk yarısında TL’deki değer kaybı ve sıkı finansal koşullar nedeniyle iç talep daralırken; dış talep büyümeyi destekledi. Yılın ikinci yarısında, özellikle faizlerdeki hızlı düşüşle birlikte iç talebi desteklemesi büyümeyi hızlandıran temel faktör oldu. Mali disiplin ve sıkı para politikası ile uzun zaman sonra cari fazla verildi. 2019 yılını “dengelenme yılı” olarak geçirdikten sonra, 2020’de güçlü bir büyüme ortamı bizi bekliyor.

Dünyada ve ülkemizde hızlı değişimlerin yaşandığı ekonomik ortamda, Doğuş GYO olarak finansal sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda çalışmalarımıza devam ettik. Ülkemiz ekonomik büyümesine pararlel olarak, şirketimiz portföyündeki gayrimenkuulerizin doluluk oranlarında artışını gözlemledik. 2019 yıl sonu itibarıyla, Doğuş GYO’nun Doğuş Center Maslak, D-Ofis Maslak, Doğuş Center Etiler, Gebze Center Alışveriş Merkezi, Gebze Center Otel ve Gebze Center Otomotiv Showroom ve Servis’ten oluşan yatırım amaçlı gayrimenkul portföyünün değeri 1,9 milyar TL’na ulaştı.

2019 yılında gayrimenkullerimizden elde ettiğimiz kira gelirlerimiz 140,4 milyon TL, net kârımız ise 95 milyon TL olarak gerçekleşti

Şirket ana faaliyetlerimizin yanı sıra bilanço yapımızın kuvvetlendirilmesi için yapılan çalışmalarımız kapsamında; Kasım 2019’da Halkbank’tan kullanılmış olan 20 milyon Euro kredimiz Türk Lirası’na çevrilmiş; mevcut kredi borçlarının kısmen kapatılması ve finansal giderlerin azaltılması amacı ile, Ocak 2020’de Kuveyt Türk Katılım Bankası’ndan D-Ofis Maslak gayrimenkulümüzün "Sat ve Geri Kirala" yöntemiyle 40 milyon Euro finansman temin edilmiş, Şubat 2020’de ise Ziraat Bankası’ndan 50 milyon Türk Lirası kredi kullanılmıştır.

Doğuş GYO olarak güçlü yatırım portföyümüzle ülkemiz, ortaklarımız ve paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratma hedefiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz.

2019 yılı boyunca her daim bize güç veren ana hissedarımız Doğuş Holding’e, bize güvenen yatırımcılarımıza, Doğuş GYO ekibine, iş ortaklarımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.
 

 

Saygılarımla,

Çağan ERKAN
Genel Müdür